chantant پزشکی اورژانس کوهستان پایگاه اورژانس

chantant: پزشکی اورژانس کوهستان پایگاه اورژانس اورژانس بیمارستان سقوط جوان اطراف ساوه کوهستان

گت بلاگز اخبار اقتصادی و بازرگانی دورتازه واگذاري‌هاي‌دولتي

تا پیش از روی کارآمدن دولت یازدهم در مجموع حدود 100 هزار میلیارد تومان طی دوره 12ساله واگذاری انجام شد. در چهار سال فعالیت دولت یازدهم، به ارزش 42 هزار میلیارد

دورتازه واگذاري‌هاي‌دولتي

دورتازه واگذاري هاي دولتي

عبارات مهم : قانون

تا پیش از روی کارآمدن دولت یازدهم در مجموع حدود 100 هزار میلیارد تومان طی دوره 12ساله واگذاری انجام شد. در چهار سال فعالیت دولت یازدهم، به ارزش 42 هزار میلیارد تومان شخصی سازی صورت گرفت که این عنوان نشان دهنده و تائیدکننده این است که در دولت یازدهم بیش از 30 درصد واگذاری های تاریخ شخصی سازی صورت گرفته هست. روندی که در دولت دوازدهم نیز ادامه دارد، به طوری که مدیر کل شرکت شخصی سازی گفت: سهام، اموال و دارایی دولت متعلق به ۶۳۱ بنگاه، امسال در صف واگذاری به بخش شخصی و تعیین وظیفه قرار دارد. یکی از تکالیف هیأت واگذاری در هر سال این است که فهرستی مشمول بر اسامی بنگاه های مشمول واگذاری به همراه میزان سهام یا درصد قابل واگذاری آنها و نیز برنامه واگذاری را به تصویب برساند.

دورتازه واگذاري‌هاي‌دولتي

در این راستا امسال هم به اعتبار قانون بودجه سال ۱۳۹۷ کل کشور، اجازه واگذاری جهت بنگاه های مشمول اصل ۴۴ قانون اساسی صادر شده است هست. بنابراین در جلسه هیات واگذاری که در وزارت امور اقتصادی و دارایی برگزار شد، این هیأت تمامی بنگاه های شناسایی شده است تاکنون را در فهرست واگذاری های امسال قرار داد و به تصویب رساند. این بنگاه ها مشمول بر مواردی که فاقد هرگونه ابهام یا چالش در امر واگذاری هستند، بوده و ۴۱۲ بنگاه را مشمول بر می شود و تعدادی نیز بنگاه های نیازمند بررسی و کارشناسی زیاد هستند که تعداد آنها ۲۲۰ مورد هست. بر این اساس، در جلسه هیات واگذاری مقرر شد، در مورد این ۲۲۰ بنگاه مشمول واگذاری در جلسات آتی این هیات، پیگیری دقیق تری صورت گیرد و صرفا چنانچه مورد نیاز بود هیات واگذاری راجع به خروج این ۲۲۰ بنگاه از فهرست واگذاری ها به دولت پیشنهاد بدهد. بنابراین راجع به قرار گرفتن حدود ۶۳۰ بنگاه در فهرست واگذاری های سال ۹۷ جهت واگذاری مصوبه صادر شده است است.

تصمیم گیری راجع به سود فروش اقساطی و خسارت تاخیر در تأدیه خریداران سال ۹۷ راجع به واگذاری ها نیز از دیگر مصوبات هیأت واگذاری است که بر اساس آن قیمت سود فروش اقساطی بنگاه های مورد واگذاری دولت به بخش شخصی و تعاونی ۱۰ درصد و بخش های عمومی غیردولتی ۱۳ درصد باشد. همچنین قیمت خسارت تاخیر در تأدیه کلیه خریداران شش درصد تصویب شده است است که به این ترتیب سود فروش اقساطی و خسارت تأخیر مصوب قیمت معادل قیمت های مصوب سال ۱۳۹۶ هست. علاوه بر این، در جلسه هیأت واگذاری، تخفیف یکی از خریداران بنگاه های سنوات قبل که کارها مثبت و موثری را راجع به شرکت خریداری شده است از جمله حفظ و ارتقای اشتغال، اصلاح سرمایه گذاری و بهره وری انجام داده هست، مورد پیگیری و تصویب قرار گرفت.

تا پیش از روی کارآمدن دولت یازدهم در مجموع حدود 100 هزار میلیارد تومان طی دوره 12ساله واگذاری انجام شد. در چهار سال فعالیت دولت یازدهم، به ارزش 42 هزار میلیارد

ارزش واگذاری ها نزدیک به صفر است

آمار نشان می دهد تا پیش از روی کار آمدن دولت یازدهم، تنها 18 درصد واگذاری ها به بخش شخصی واقعی بود، در حالی که در دولت یازدهم، 66 درصد واگذاری ها به بخش شخصی واقعی انجام شده است است و این عنوان نیز تائیدکننده این مطلب است که دولت تدبیر و امید در زیاد کردن سهم بخش شخصی در واگذاری ها، کارنامه موفقی را از خود بر جای گذاشته است و بدون شک این روند با قدرت و شتاب بیشتری در دولت دوازدهم نیز ادامه دارد. گواه این سخن صحبت های روز گذشته مدیر شرکت شخصی سازی هست. علی پوری حسینی گفت: سهام و اموال و دارایی دولت متعلق به ۶۳۱ بنگاه، امسال در صف واگذاری به بخش شخصی و تعیین وظیفه قرار دارد. او با بیان این مطلب، اظهار کرد: سال گذشته (از تیر تا آبان) با عوض کردن دولت و جایگزینی وزرای اقتصادی مواجه بودیم. از این رو درعمل واگذاری ها از آخرهای آبان شروع شد که نظارت بر واگذاری ها بر عهده شرکت شخصی سازی هست. پوری حسینی افزود: هر شرکتی که در بازار سرمایه پذیرفته شده است باشد، مزایده آن در بورس انجام می شود و اگر پذیرفته نشده باشد، روند مزایده آن در خارج از بورس انجام می شود. نام شرکتی که در فهرست واگذاری قرار می گیرد، اختیار آن در دست وزارت اقتصاد و دارایی است.

ضمن اینکه گاهی اوقات هم جهت تسهیل در امر واگذاری، تفویض اختیار هم صورت می گیرد. این مقام مسئول با بیان اینکه باید بپذیریم که ارزش بازدهی، مبنای قیمت شرکت ها در واگذاری ها باشد، تاکید کرد: اگر ارزش بازدهی مبنای قیمتی باشد، در روند واگذاری، استقبال خوبی از این بنگاه ها می شود. مدیر کل شرکت شخصی سازی تاکید کرد: ارزش واگذاری بعضی شرکت ها نزدیک صفر هست. در این مواقع در روند قیمت گذاری به مسئله برمی خوریم. پوری حسینی با اشاره به بعضی موانع در روند واگذاری ها اظهار کرد: در همه کشورها این موانع وجود دارد، ولی در کشور ما به علت بعضی سازوکارهای خاص و بیانات نسجیده بعضی مسئولان که سررشته خاصی در این زمینه ندارند، روند شخصی سازی با مسئله مواجه شده است است.

رشد خصولتی ها

دورتازه واگذاري‌هاي‌دولتي

به هر حال بعد از ابلاغ سیاست های کلی اصل 44 قانون اساسی و تاکید بر کم کردن تصدی گری های دولت و کوچک شدن به منظور چابک سازی آن، واگذاری شرکت ها و بخش های متفاوت دولتی به بخش شخصی شروع شد، ولی روند شخصی سازی طی سال های اخیر نشان می دهد که واگذاری ها به صورتی شکل گرفته که مدیریت و مالکیت دولتی چندان کم کردن نیافته و شرکت های به اصطلاح خصولتی رشد بیشتری داشته اند و امروز شاهد این هستیم که بسیاری از مسئولان کشور که در رشته هایی که هیچ گونه تخصصی در آن ندارند بنگاهداری می کنند. به نظر می رسد که رانت ها و منافع شخصی بعضی از افراد مانع از آن می شود تا روند شخصی سازی به درستی انجام شود. چنان که وزیر صنعت، معدن و تجارت در مراسم معارفه خود اینگونه به این عنوان پرداخت که ابلاغ سیاست های اصل 44 قانون اساسی باید انقلابی را در اقتصاد و صنعت کشور عزیزمان ایران به وجود می آورد، ولی به بیراهه كشانده شده است و به طور قطع با واگذاری مدیریت و مالكیت به بخش شخصی واقعی اوضاع بهتر می شود. با این حال دولت تدبیر و امید از ابتدای روی کار آمدن خود حامی شخصی سازی بود و امروز نیز بر تحقق این امر تاکید دارد.

آرمان/امیر داداشی

واژه های کلیدی: قانون | دولت یازدهم | قانون اساسی | اخبار اقتصادی و بازرگانی

دانلود


دانلود فایل ها

نویسنده : topsblog