chantant پزشکی اورژانس کوهستان پایگاه اورژانس

chantant: پزشکی اورژانس کوهستان پایگاه اورژانس اورژانس بیمارستان سقوط جوان اطراف ساوه کوهستان

گت بلاگز اخبار فرهنگی و هنری خیلی چیزها راجع به کتاب و کتابخوانی

توانایی خواندن یکی از مهمترین مهارت‌های اساسی دنیای امروز است و مطالعه جهت داشتن ارتباط با جامعه امروز مهم است.

خیلی چیزها راجع به کتاب و کتابخوانی

خیلی چیزها راجع به کتاب و کتابخوانی

عبارات مهم : خواندن

توانایی خواندن یکی از مهمترین مهارت های اساسی دنیای امروز است و مطالعه جهت داشتن ارتباط با جامعه امروز مهم است.

به گزارش ایسنا، دسترسی به اطلاعات به صورت آنلاین یا در کتاب ها و مجلات باعث می شود افراد اطلاعاتی در مورد دنیا اطراف خود کسب کنند تا بتوانند به آسانی با دیگر جوامع ارتباط برقرار کنند. البته مغز انسان نیز نیاز به پیشرفت مستمر دارد و خواندن، فعالیتی جهت کمک به این پیشرفت است.

خیلی چیزها راجع به کتاب و کتابخوانی

خواندن و مطالعه کمک می کند تا افراد تخیل فعال تری داشته باشند و این تخیل موجب سطح بالاتری از خلاقیت در جامعه می شود. کتاب خواندن حافظه و تمرکز را اصلاح می بخشد و همچنین باعث کم کردن استرس می شود. بزرگسالان و سالمندانی که وقت خود را با خواندن کتاب می گذرانند نشانه های کم کردن شناختی کمتری دارند و در فعالیت های ذهنی زیاد شرکت می کنند. کتاب ها سرگرمی ارزان قیمت آموزشی و ماشین وقت هم هستند.

مطالعه و خواندن فعالیت باارزشی است که موجب پیشرفت جامعه در زمینه های متفاوت از جمله فناوری، اقتصادی و اجتماعی می شود، ولی بسیاری از افراد این مهم را نادیده گرفته و وقت خود را صرف کتابخوانی و ارتقای خود و جامعه نمی کنند. کتاب منبع باارزشی از اطلاعات غنی بوده و خواندن کتاب موجب زیاد کردن دانش و اطلاعات خواهد شد. کتاب به علت تاثیرات مثبت بر مغز موجب جنبش معنوی و روانی شده است و با فعالیت زیاد از آلزایمر و دیگر پرسشها مغزی پیشگیری خواهد کرد.

توانایی خواندن یکی از مهمترین مهارت‌های اساسی دنیای امروز است و مطالعه جهت داشتن ارتباط با جامعه امروز مهم است.

با خواندن کتاب استرس را از خود دور خواهید کرد. این تاثیر بر مغز بیش از گوش کردن به موسیقی و یا پیاده روی هست. حافظه نیز با خواندن کتاب و یادآوری شخصیت های داستان و رویدادها و دیگر موارد ارتقا می یابد. تصورات نیز با خواندن کتاب های تخیلی اصلاح می یابند. از دیگر مزایای کتابخوانی می توان به پیشرفت مهارت های فکری، ساخت کلمات، اصلاح مهارت های نگارشی و مهارت های ارتباطی اشاره کرد. البته با خواندن کتاب تمرکز زیاد کردن یافته و این سرگرمی مفید، ارزان قیمت و محرک باعث اصلاح سلامت شده است و همدم همیشگی قبل از خواب جهت آرامش بهتر خواهد بود. کتاب دنیا دیگری را به ما می آموزد و موجب اجتماعی شدن افراد و اصلاح خلاقیت با شیوه خود می شود. کتاب خوب اخلاقیات را زیاد کردن داده و تاثیرات منفی دنیا دیجیتال را ندارد. افراد را باهوش تر کرده و از تماشای فیلم به علت ایجاد تصورات خاص خواننده بهتر است.

کتابخوانی در ایران

عام ترین تعریف از سرانه مطالعه میانگین مدت وقت مطالعه یک نفر در یک شبانه روز هست. در این حالت میزان مطالعه همه افراد یک جامعه با هم جمع و سپس نتیجه بر تعداد افراد آن جامعه و تعداد روزهای درنظر گرفته شده است تقسیم می شود. آمارهای مطالعه روزانه در کشور عزیزمان ایران از ۲ تا ۷۹ دقیقه متغیر هست. ولی سرانه مطالعه در کشور عزیزمان ایران بر اساس اطلاعات ارائه شده است ۱۳ دقیقه است.

خیلی چیزها راجع به کتاب و کتابخوانی

البته هر لحظه این شاخص در ارائه آمار استفاده نمی شود و به جای مدت وقت از تعداد کتاب های خوانده شده است یا تعداد صفحات خوانده شده است در طول روز نیز جهت تعریف سرانه مطالعه استفاده می شود. البته اگر رتبه بندی نتیجه های بر اساس ارزیابی های خواندن کتاب در کشورها باشد جدول های نهایی ارائه شده است به وسیله شرکت های معتبر متفاوت از عوامل عنوان شده است در شاخص های ارزیابی خواهد بود. به همین علت در ارزیابی های متفاوت حتی تعداد کتابخانه های دانشگاهی، کتابخانه های عمومی، مدارس، تعداد کتاب ها در کتابخانه ها و نیز آمار سال های تحصیلی، شرکت در کنفرانس ها، استفاده از رایانه و روزنامه ها نیز به لیست ارزیابی مطالعه و کتابخوانی کشورها افزوده می شود.

در زیاد کشورهای توسعه نیافته به علت دستمزد بسیار پایین جهت کارهای فرهنگی، نویسندگان و ناشران تمایلی به تولید کتاب ندارند. به همین علت نویسندگانی که کتابشان در کشور خودشان ماه ها و سال ها در کتابفروشی ها می ماند هیچ انگیزه ای جهت نوشتن کتاب بعدی ندارند و ناشرانی که به علت هزینه های بالای انتشار کتاب سود ناچیزی دریافت می کنند تمایلی به سرمایه گذاری در این زمینه ندارند. به هر حال راجع به میزان مطالعه در کشور عزیزمان ایران با توجه به تیراژ کتاب ها و… اوضاع بحرانی هست. با اینکه رشد علمی در کشور در اوضاع مناسبی واقع شده است است ولی همه افراد جامعه مطالعه نمی کنند و سطح آگاهی های افراد با یکدیگر بسیار متفاوت است.

توانایی خواندن یکی از مهمترین مهارت‌های اساسی دنیای امروز است و مطالعه جهت داشتن ارتباط با جامعه امروز مهم است.

در واقع تعداد افراد کمی اهل مطالعه هستند و حتی بسیاری از دانش آموزان و دانشجویان نیز جز کتاب درسی، مطالعه دیگری ندارند. نظام آموزشی نیز دانش آموزان را به مطالعه تشویق نمی کند و از سوی دیگر محصولات فرهنگی و کتاب جزو کالاهای لوکس به شمار رفته و در سبد خانوارها قرار ندارد. در این اوضاع کودک و نوجوان فقط جهت برطرف وظیفه و و از روی اجبار تکالیف درسی را انجام می دهد.

حقیقت غیرقابل انکار این است که دنیا بدون کتاب نخواهد بود. کتاب ها منبع آموزشی در طول تاریخ بوده و هستند و بر اساس آمار ارائه شده است حدود ۱۳۰ میلیون جلد کتاب در تاریخ بشریت انتشار یافته است.

خیلی چیزها راجع به کتاب و کتابخوانی

روز جهانی کتاب به وسیله شرکت آموزشی، علمی و فرهنگی شرکت ملل متحد (یونسکو) در ۲۳ آوریل ۱۹۹۵ ایجاد شد، ولی این تاریخ در کشورهای متفاوت وقت متفاوتی دارد.

شاخص کل فرهنگی جهان، تحقیق جهانی خود جهت اندازه گیری میزان مطالعه مردم در سراسر دنیا را بر اساس مطالعه هفتگی افراد در جوامع متفاوت ارائه کرده هست. البته موارد خوانده شده است در این تحقیق هر چیزی از جمله اخبار آنلاین، ایمیل کاری، مجلات و کتاب های چاپ شده است عنوان شده است هست. این تحقیق اطلاعات خاصی در مورد افراد مورد نظر مانند سن، سطح تحصیلات، جنسیت و یا تعداد افراد مورد بررسی را گزارش نمی دهد. نتیجه های به شرح ذیل است:

هندوستان

مردم هند هر هفته به طور میانگین ۱۰ ساعت و ۴۲ دقیقه وقت خود را با خواندن سپری می کنند. میزان خواندن بعد از استقلال این کشور در سال ۱۹۴۷ بیش از ۶ برابر زیاد کردن یافته که شاخصی جهت زیاد کردن علاقه به خواندن هست. مردم هند کتاب های ادبی و یا هر کتاب دیگر، مجله و روزنامه مطالعه می کنند.

تایلند

در این تحقیق مشخص شد مطالعه هفته ای تایلندی ها به طور میانگین ۹ ساعت و ۲۴ دقیقه هست. نظرسنجی های زیاد نشان داده اند که تقریبا ۸۸ درصد از مردم این کشور کتاب چاپی می خوانند و حدود ۲۸ دقیقه در روز وقت خود را صرف خواندن می کنند. البته این آمار نشان می دهد خواندن به صورت آنلاین در بین تایلندی ها زیاد است.

چین

سومین کشور در این تحقیق چین با هشت ساعت وقت خواندن در هفته هست. قیمت سواد در این کشور ۹۶.۴ درصد است که بالاتر از میانگین جهانی ۸۶.۳ درصدی هست. شهروندان چینی ۱۱ دقیقه در روز را صرف خواندن روزنامه ها و مجلات می کنند.

بر اساس آمار، میزان مطالعه در کشورهای متفاوت ( بر اساس ساعت) به ترتیب ذیل است:

۱- هند ۲-تایلند ۳-چین ۴-فیلیپین ۵-مصر ۶- جمهوری چک ۷-سوئد ۸-فرانسه ۹-مجارستان ۱۰-عربستان سعودی ۱۱-هنگ کنگ ۱۲-لهستان ۱۳-ونزوئلا ۱۴-افریقای جنوبی ۱۵-استرالیا ۱۶-اندونزی ۱۷-آرژانتین ۱۸- ترکیه ۱۹-اسپانیا ۲۰- کانادا ۲۱-آلمان ۲۲-ایالات متحده ۲۳- ایتالیا ۲۴-مکزیک ۲۵-انگلستان ۲۶-برزیل ۲۷- تایوان ۲۸- ژاپن ۲۹- کره

کشورهایی که بیشترین آمار انتشار کتاب را در دنیا دارند

در این لیست از اطلاعات انجمن بین المللی ناشران (IPA) و اطلاعات شرکت آموزشی، علمی و فرهنگی شرکت ملل متحد (یونسکو) استفاده شده است هست. این آمار به طور خاص تعداد کتاب های کاغذی، کتاب های الکترونیکی و یا کتاب های صوتی منتشرشده را مشخص نمی کند.

بر اساس این آمار چین با ۴۴۴ هزار در مقام نخست، ایالات متحده با ۳۰۴ هزار و ۹۱۲ در مقام دوم، انگلستان با ۱۸۴ هزار در مقام سوم، روسیه با ۱۰۱ هزار و ۹۸۱ در مقام چهارم، آلمان با ۹۳ هزار و ۶۰۰ در جایگاه پنجم، هند منشتر شدن ۹۰ هزار در مقام ششم، ژاپن منشتر شدن ۸۲ هزار و ۵۸۹ در مقام هفتم و اسپانیا منشتر شدن ۷۶ هزار و ۴۳۴ در مقام هشتم قرار دارند.

بر اساس اطلاعات یونسکو بیشترین تعداد کتاب های منتشرشده هر سال مربوط به چین، ایالات متحده و انگلستان است.

این اطلاعات حاصل جمع آوری اطلاعات از ۱۲۳ کشور دنیا بین سال های ۱۹۹۱ تا ۲۰۱۵ است و آخرین میزان مشخص شده است نشر هر سال حدود ۲.۲ میلیون کتاب اعلام شده است هست. این آمار بر اساس کشورها در قاره های متفاوت نیز ارائه شده است است.

آسیا و خاورمیانه: چین مقام اول، روسیه مقام دوم و هند مقام سوم را دارد.

آمریکای شمالی و مرکزی: ایالات متحده مقام اول، مکزیک مقام دوم و کانادا مقام سوم را دارد.

آمریکای جنوبی: آرژانتین جایگاه اول، برزیل مقام دوم و کلمبیا مقام سوم را دارد.

اروپا: انگلستان مقام اول، آلمان جایگاه دوم و ایتالیا جایگاه سوم را دارد.

آفریقا: مصر مقام اول، افریقای جنوبی مقام دوم و نیجریه مقام سوم را دارد.

عادت های کتابخوانی در ۵ کشور جهان

ایتالیا: میزان افراد باسواد در ایتالیا بیش از ۹۹ درصد هست، ولی میزان کتاب خواندن آنان تقریبا کم هست. از سال ۲۰۱۲ تا ۲۰۱۳ تعداد خوانندگان کتاب در ایتالیا ۱.۶ درصد کم کردن یافته به این معنی که ۱.۶ میلیون از مردم ایتالیا حداقل یک کتاب در هر سال می خوانند.

یکی از عوامل کم کردن تعداد خوانندگان ایتالیایی ترجمه کتاب های نویسندگان انگلیسی و آمریکایی هست. کتاب های ترجمه شده است ۱۷.۹ درصد از کل کتاب های منتشرشده را نشان می دهد که ۶۰.۶ درصد این ترجمه ها در اصل به زبان انگلیسی است.

چین: میزان افراد باسواد در چین ۹۶.۴ درصد است و این میزان در ۳۰ سال گذشته به شدت زیاد کردن یافته است.این میزان در سال ۱۹۹۰ فقط ۷۸ درصد بود. علت این زیاد کردن حرکت مردمی چین نسبت به آمار منتشرشده پیشین یونسکو از میزان کتابخوانی این کشور است.

ایسلند: قیمت سوادآموزی در ایسلند ۹۹ درصد است و با توجه به جمعیت این کشور که۳۳۰ هزارنفر است تعداد زیادی از افراد ایسلندی کتابخوان هستند. بر اساس آمار منتشرشده در سال ۲۰۱۳، ۵۰ درصد از مردم ایسلند حداقل هشت کتاب در طول سال می خوانند و ۹۳ درصد این افراد حداقل در طول سال یک کتاب می خوانند. این آمار اوج به علت کمک های سخاوتمندانه دولتی به ناشران و نویسندگان خارجی جهت ترجمه و سفر هست. البته یک سنت قدیمی هدیه دادن کتاب جهت تعطیلات نیز رواج دارد. در سال ۲۰۱۴ هر ایسلندی به طور میانگین ۲.۱ کتاب جهت هدیه کریسمس خریداری کرد و ۱.۲ کتاب نیز به عنوان هدیه دریافت کرد. میزان کتاب های ایسلندی و ترجمه شده است ۵۰.۵ هست.

هند: در سال ۲۰۱۱ قیمت سواد بزرگسالان در هند ۷۴.۰۴ درصد بوده هست. زبان ملی این کشور هندی هست، ولی طبق سرشماری سال ۲۰۰۱ بیش از یک میلیون از هندی ها به ۳۰ زبان متفاوت و بیش از ۱۰ هزار نفر به ۱۲۲ زبان صحبت می کنند. کتاب های منشرشده در هند به تعداد زیادی از زبان های متفاوت جهت خوانندگان با زبان های متفاوت منتشر می شود. با این حال طبق نظرسنجی از ۳۰ کشور مردم هند زیاد از افراد دیگر کشورها کتاب می خوانند و به طور میانگین افراد هندی بیش از ۱۰ ساعت در هفته مطالعه دارند.

مکزیک: قیمت سوادآموزی در مکزیک در سال ۲۰۱۳، ۹۳.۹۶ درصد بوده و این قیمت از سال ۱۹۸۰ به طور پیوسته زیاد کردن یافته هست. به طور میانگین بزرگسالان هر سال کمتر از ۲ کتاب می خوانند و این میزان در مقایسه با کشورهای دیگر کم هست. کتاب فروشی ها در مکزیک کم و علاقه به خواندن به خاص در مناطق دورتر کشور بسیار کمتر هست. در یک نظرسنجی یونسکو در سال ۲۰۱۵ در ۱۰۸ کشور بر اساس میانگین تعداد کتاب های خوانده شده است فردی، مکزیک در رتبه ۱۰۷ قرار گرفت. همان نظرسنجی نشان داد که ۴۸ درصد جوانان مکزیک هرگز مشتاق کتابخانه نیستند. بر خلاف تلاش های بسیاری که جهت ایجاد علاقه به کتابخوانی صورت گرفته ولی اوضاع اقتصادی این کشور و محبوبیت سایر رسانه ها (مانند تلویزیون) موجب کم کردن میزان کتابخوانی شده است است.

مزایای کتاب های الکترونیکی

فناوری کتاب الکترونیکی ناشران را قادر می سازد محتوا و توانایی هایی را که در یک کتاب چاپی امکان پذیر نیست جهت خواننده فراهم کنند. این موارد مشمول بر توانایی کاربر جهت دسترسی به ویدئو و صوت، زیاد کردن اندازه تصویرهای و فونت ها، جست وجوی تایپی کلمات کلیدی در یک نشریه یا جست وجو در فرهنگ لغت، افزودن نظرات و یادداشت ها به یک صفحه، پرش از صفحه ای به صفحه دیگر از طریق لینک در محتوا و دنبال کردن پیوندهای وب سایت های خارجی است.

با این روش خوانندگان قادرند کتاب های خود را فشرده سازی کرده و در واقع امکان ذخیره هزاران کتاب فراهم خواهد شد. البته خرید کتاب الکترونیکی با عنوان کتاب و نام نویسنده نیز بسیار راحت و ساده هست.

معایب کتاب های الکترونیکی

یکی از بااهمیت ترین این عوامل نیاز کتاب های الکترونیکی به منبع تغذیه است.

از دیگر معایب این کتاب ها این است که همه عناوین کتاب ها به صورت الکترونیکی در دسترس نیستند.

این کتاب ها باید تحت نرم افزار مدیریت حقوق دیجیتالی (DRM) جهت کنترل و دسترسی به کتاب باشند در نتیجه اشتراک گذاری این کتاب ها با دیگران محدودیت دارد.

چون این فناوری تقریبا تازه هست، فرمت های فایل کتاب و توانایی های آن نیز در حال تحول هستند.

چرا کتاب های کاغذی بهتر هستند؟

جست وجوی کتاب در کتابخانه ها تجربه بهتری جهت افراد نسبت به جست وجوی کتاب به صورت آنلاین ایجاد می کند.

دسترسی به صفحات متفاوت کتاب کاغذی بسیار راحت تر از کتاب الکترونیکی بوده و پرش صفحه در این کتاب ها نداریم و به آسانی خط خود را در هنگام خواندن پیدا می کنیم.

در کتاب های کاغذی امکان لمس واقعی کتاب در دست ایجاد می شود که بازخوردی بیش از کتاب الکترونیکی بر خواننده دارد و خواننده با دیدن مکان قرارگیری کلمات در صفحات تمرکز بیشتری نسبت به کتاب های الکترونیکی خواهد داشت و مطالب بهتر و زیاد در حافظه افراد باقی خواهند ماند.

در کتاب های کاغذی نیز مانند کتاب های الکترونیکی امکان نت نویسی با استفاده از برگه های مخصوص و یا برجسته کردن مطلب موردنظر وجود دارد.

کتاب چاپی در مقایسه با کتاب های الکترونیکی تاثیر بدی بر روی چشم ندارند.

قیمت کتاب چاپی نیز در مقایسه با کتاب الکترونیکی کمتر بوده و به صرفه تر است.

افراد کتاب های کاغذی خود را به آسانی به دیگران امانت می دهند.

پیداکردن این کتاب ها نیز در قفسه کتاب منزل بسیار راحت تر از یافتن کتاب های الکتریکی است.

چرا زیاد افراد کتاب چاپی را به کتاب الکترونیکی ترجیح می دهند؟

تحقیق Pew در سال ۲۰۱۶ نشان داد که بیش از ۷۵ درصد افراد ۱۸ تا ۲۴ ساله در سال ۲۰۱۵ کتاب کاغذی خوانده اند و ۶۶ درصد از افراد با سنین ۶ تا ۱۷ کتاب چاپی را به کتاب الکترونیکی ترجیح داده اند.

بر اساس این آمار کتاب های چاپی هنوز اساس کتابخوانی افراد هستند.

بسیاری از دانشجویان اعلام کرده اند که با مطالعه کتاب های کاغذی بهتر تمرکز می کنند. کتاب کاغذی خوب می تواند سلامت، خوش حالی و هوش را نیز زیاد کردن دهد. طبق گزارش دانشگاه کالیفرنیا و برکلی خواندن مداوم کتاب جهت کودکان موجب زیاد کردن قدرت مغزی در آنان خواهد شد. تحقیقات نشان می دهد خواندن یک کتاب خوب می تواند استرس را کم کردن دهد. خواندن کتاب کاغذی پیش از خواب موجب خواب آرام شده است و به خوابیدن بهتر کمک می کند، ولی خواندن کتاب بر روی صفحه گوشی و یا تبلت و اقسام آنها تاثیری برعکس بر روند خواب خواهد داشت.

روش هایی جهت اصلاح کتابخوانی

همانطور که می دانید بسیاری از عادت های ما در کودکی و نوجوانی شکل می گیرند، بعد جهت اصلاح اوضاع کتابخوانی باید کودکان و دانش آموزان را به خواندن کتاب تشویق کنیم. در ذیل چند روش کارآمد جهت این عنوان ارائه شده است است:

– خواندن: خواندن به نظر راحت هست، ولی باید از کودک و نوجوان خود بخواهیم جهت ارتباط زیاد با دیگران کتاب بخواند.

-اتاق کودکان را با کتاب پر کنید: کودکانی که با کتاب هایی که در اطرافشان وجود دارد رشد می کنند یاد می گیرند که کتاب عالی ترین دوست آنان بوده و با جست وجو در کتاب ها ماجراجویی و یادگیری خود را ارتقا می بخشند.

– الگویی جهت کودکان خود باشید: اجازه دهید آنان شما را در حین مطالعه کتاب ببینند تا دریابند که چقدر شما از خواندن کتاب ها و مجلات لذت می برید و سپس تجربه خواندن خود را با همکاران، دوستان و دانش آموزان به اشتراک بگذارید. به آنها بگویید که چه چیزی خوانده و چه چیزی از این متون آموخته اید و چه توصیه ای جهت آنان دارید.

-دانش آموزان را تشویق کنید کتاب های جدیدی جهت خود فراهم کنند: کودکانی که کتاب های تازه جهت خود پیدا می کنند احساس استقلال بیشتری دارند و زیاد به خواندن کتاب علاقه مند می شوند.

-از دانش آموزان و کودکان بخواهید که دسته جمعی کتاب بخوانند: ایجاد کلوب های کتاب، گروه های خواندن و محافل ادبی به حس تعامل دانش آموزان کمک می کند. این امر تا حد زیادی درک آن ها را زیاد کردن داده و تحصیل را در کلاس درس بسیار لذت بخش تر می کند.

-گردش کتاب ایجاد کنید: از کتابخانه محلی، کتابخانه دانشگاه یا کتابفروشی دیدار کنید. البته عنوان چک کردن و یا خرید کتاب نیست بلکه مشاهده هزاران کتاب است.

– به کتاب های صوتی گوش دهید: گوش دادن به کتاب صوتی و بازی های کوتاه در مورد کتاب به زیاد کردن مهارت های رمزگشایی و روانی کلام کمک خواهد کرد. با این روش واژگان بیشتری ارائه شده است و راهبردهای درک مطلب و لذت بردن از داستان ها یا جمع آوری اطلاعات زیاد کردن می یابد.

-نویسندگان را دعوت کنید: فرزند ها تحت تاثیر صحبت های نویسنده قرار خواهند گرفت و احساس آنان در خواندن و نوشتن با صحبت با نویسنده ارتقا می یابد.

-خلاقیت را تشویق کنید: داستان نباید خاتمه داشته باشد و فرزند ها باید خلاقانه از آنچه خوانده اند لذت ببرند. دانش آموزان باید فرصتی جهت بیان افکار خلاقانه خود با کتاب هایی که می خوانند بیابند، فکر کنند و صحنه هایی از داستان را بر اساس افکار خود بیافرینند.

– مکانی امن و راحت جهت خواندن فراهم کنید: فضای ایمن و راحت موجب تشویق خوانندگان خواهد شد. صندلی راحت و روشنایی مناسب از عوامل ایجاد راحتی هنگام کتاب خواندن هستند.

منابع:

www.indy۱۰۰.com

www.theguardian.com

examinedexistence.com

www.nownovel.com

ebookfriendly.com

www.irisreading.com

www.latimes.com

support.lonelyplanet.com

www.linkedin.com

www.learnersedgeinc

national-reading-day.org

واژه های کلیدی: خواندن | مطالعه | اطلاعات | اطلاعات | کتابخوانی | خواندن کتاب | الکترونیکی | خواندن و نوشتن

دانلود


دانلود فایل ها

نویسنده : topsblog